Miejskie Przedszkole nr 13 w Katowicach

Ważne informacje o naszym przedszkolu

Nasze Przedszkole zapewnia Waszym pociechom opiekę od 6:30 do 17.30, od poniedziałku do piątku. Personel z wyższym wykształceniem pedagogicznym zapewnia wszechstronny rozwój Waszym dzieciom. Pracujemy w oparciu o nowoczesne metody dydaktyczne, proponujemy bogatą ofertę zajęć dodatkowych, pomagamy dzieciom w adaptacji do przedszkola,proponujemy rodzicom fachowe porady specjalistów.

Organizujemy

• Jesienne festyny integracyjne, imprezy okolicznościowe dla najbliższych- spotkanie bożonarodzeniowe, Dzień Babci i Dziadka, Piknik rodzinny z okazji Dnia Mamy, Taty i Dziecka,
  • Całodniową wycieczkę. Byliśmy już min. w Bajkowej Krainie i Parku Dinozaurów w Rybniku, w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu, gospodarstwie agroturystycznym w Górkach Wielkich.
  • Zajęcia i warsztaty realizowane w ramach różnych projektów. Bezpłatne zajęcia rozwijające zainteresowania i zdolności, w tym zajęcia przyrodnicze, sportowe, plastyczne, taneczne.

Organizacje, z kótrymi współpracujemy:

• Policja - udział  programie  „Sznupek – przyjaciel dzieci”
  • Straż Miejska – udział w programie „Z bajką bezpieczniej…”
  • Miejska Straż Pożarna – wizyty strażaków z wozem strażackim
  • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach- realizacja projektów prozdrowotnych
  • Katowice Wodociągi S.A
  • Miejski Dom Kultury "Koszutka" Katowicach
  • Miejska Bibloteka Publiczna w Katowicach Filia nr 12- cykliczne warsztaty biblioteczne
  • Park Naukowo-Technologiczny- zajęcia ekologiczne
  • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Dlaczego warto zapisać swoje dziecko do Naszego Przedszkola?

Miejskie Przedszkole Nr 13jest miejscem przychylnym wszystkim rodzicom,

którym na sercu leży to,aby długie godziny rozłąki dziecko spędziło radośnie i twórczo.

Naszym priorytetem jest stworzenie miejsca optymalnego dla rozwoju dziecka.

• Praca dydaktyczna przedszkola prowadzona jest zgodnie z obowiązującą podstawą programową wychowania przedszkolnego. Treści programowe są podzielone na grupy wiekowe i na poziomy o wzrastającym stopniu trudności.

• Zajęcia prowadzone są w oparciu o nowoczesne metody: W. Sherborne - metoda ruchu rozwijającego, „Metodę Dobrego Startu”-M.Bogdanowicz, R. Labana i C. Orffa- twórcze zajęcia ruchowe , metodę relaksacji- Jacobsona.

• Posiadamy piękny ogród, z placem zabaw, który tworzy wyjątkową okazję do spędzania czasu w sposób zdrowy i sportowy. Bogata flora sprzyja dokonywaniu samodzielnych obserwacji, rozwijaniu aktywności poznawczej dzieci.

Dzieci spędzają czas w dużych, przestronnych salach, sprzyjających zabawie, ćwiczeniom ruchowym, plastycznym, technicznym.
W każdej sali jest kącik przyrody zainspirowany przez dzieci i nauczycieli. Dwie sale wyposażone są w ekrany multimedialne, posiadamy "magiczny dywan", dzięki czemu dzieci poszerzają swoją wiedzę poprzez specjalnie przygotowane gry edukacyjne.

Miejsca, które pokochai gdzie będzie się czuło bezpieczne i szczęśliwe.

Stawiamy na harmonijny rozwój dzieci - zajęcia intelektualne przeplatamy sportem i ruchem.

Misja Przedszkola

Nasze przedszkole zapewnia wszechstronny, bezpieczny, radosny rozwój wszystkim swoim wychowankom. Traktujemy każde dziecko indywidualnie i podmiotowo. Sprawiamy, że czują się one kochane, akceptowane i szczęśliwe. Przygotowujemy je do przeżywanie sukcesu, ale i do radzenia sobie z porażkami. Dajemy dzieciom możliwości:

1. Zapewniamy kompetentnych i życzliwych nauczycieli.

2. Dbamy o dobre stosunki międzyludzkie i dobrą komunikację.

3. Stoimy na straży praw człowieka.

4. Pomagamy sobie i szanujemy się nawzajem

Placówka wobec rodziców pełni rolę wspomagającą i integrującą działania wychowawcze, dostarcza wiedzy pedagogicznej i uwrażliwia na potrzeby i możliwości dziecka. Przedszkole organizuje także spotkania adaptacyjne. Przygotowanie nowo przyjętych dzieci i ich rodziców rozpoczyna się w marcu podczas organizowanych dni otwartych. Jest to czas integracyjnych zabaw, indywidualnych rozmów  z dyrektorem placówki oraz nauczycielkami poszczególnych grup. Rodzice zostają uświadomieni z czym dziecko może mieć problemy w przedszkolu. Przedmiotem spotkania jest zaprezentowanie pomieszczeń przedszkola, rozkładu dnia, poznanie rówieśników i kolegów z innych grup, włączenie dzieci do zabaw ogólnych i w kącikach zainteresowań. Dzieci zwiedzają przepiękny ogród, bawią się w piaskownicy oraz na placu zabaw, korzystają z urządzeń ogrodowych, piłek, samochodów i oczywiście wszystkim dopisuje „dobry humor”.

W urzeczywistnianie misji zaangażowany jest cały personel pedagogiczny, administracyjno-obsługowy jak również rodzice,
a efektem wspólnej pracy jest przedszkole, w którym dzieci czują się ważne i do którego przychodzą z radością.